Jednym z najważniejszych zadań każdej biblioteki jest kształtowanie kultury czytelniczej, rozwijanie zainteresowań użytkowników i szerzenie w społeczeństwie nawyku sięgania po książki. Dobrą promocją książki i zachętą do jej czytania jest bezpośredni kontakt z autorem. Ta forma popularyzacji książki daje możliwość poznania twórcy, tajników jego warsztatu pisarskiego, uczy rozumienia i odbioru literatury.
W tym roku w ramach XVI Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek Biblioteka Samorządowa Gminy i Miasta w Drzewicy zorganizowała dwa spotkania autorskie.
Dnia 8 maja 2019 r. odbyło się spotkanie z Joanną Jagiełło- poetką, pieśniarką, autorką opowiadań, powieści, a także nauczycielką i redaktorką. Pisarka urodziła się i mieszka w Warszawie. Ukończyła filologię angielską na Uniwersytecie Warszawskim. Przez jakiś czas pracowała jako nauczyciel języka angielskiego w gimnazjum. Współpracowała z czasopismami "Perspektywy" i "Cogito". Oprócz pisarstwa zajmuje się także malarstwem i śpiewem.
Uczniowie Szkoły Podstawowej im Polskich Olimpijczyków i Szkoły Podstawowej w Brzustowcu mieli okazję dowiedzieć się jak wygląda proces powstawania książek, skąd autorka czerpie pomysły, jak przebiega proces wydawniczy. Pisarka opowiadała o swoich książkach i ich bohaterach, o najciekawszych wątkach swoich powieści, mówiła o swoim życiu osobistym. Spotkanie było też okazją do rozmowy na temat problemów dorastania przez jakie przechodzą bohaterki książek Joanny Jagiełło "Kawa z kardamonem", "Czekolada z chili" oraz "Tiramisu z truskawkami". Pisarka z niezwykłą łatwością nawiązała kontakt z młodzieżą, chętnie odpowiadała na liczne pytania. Miłym akcentem kończącym spotkanie były wspólne zdjęcia z autorką i dedykacje na zakupionych przez uczestników książkach.
Dnia 9 maja 2019 r. biblioteka wraz z Uniwersytetem Trzeciego Wieku zorganizowała spotkanie autorskie z Jolantą Szwalbe, autorką wielu antologii cytatów. Podczas spotkania, któremu przyświecało motto „Nie starzeje się ten, kto umie cieszyć się życiem” Pani Jolanta Szwalbe cytowała sentencje ludzi pióra, nauki i kultury. Przywoływała słowa Wiktora Hugo, Rabindranatha Tagore, Marka Twaina, Jana Pawła II, Erica – Emmanuela Schmitta, księdza Twardowskiego, Marka Aureliusza, św. Augustyna i wielu innych. Zachęcała słuchaczy aby czerpali z mądrości pozostawionych przez wielkich filozofów, polityków, naukowców, świętych ale także osób mniej znanych. Znajdziemy w nich odpowiedź na nurtujące nas pytania, pomogą odnaleźć sens i radość życia.
Wydaje się, że spotkanie odniosło zamierzony skutek. Po nastrojach uczestników można było sądzić, że zostali podbudowani, naładowani optymizmem i zachęceni do realizacji swoich marzeń, i bycia aktywnym w każdym wieku swojego życia. Podczas spotkania Jolanta Szwalbe promowała swoje książki, które można było zakupić wraz z osobistą dedykacją od autorki. Wszystkich, którym nie udało się przybyć na spotkanie, zapraszamy do biblioteki, gdzie można wypożyczyć antologie Jolanty Szwalbe.