Zmiana polityki prywatności

Drogi Użytkowniku,

Chcielibyśmy poinformować, że zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności. W dokumencie tym wyjaśniamy w sposób przejrzysty i bezpośredni jakie informacje zbieramy i dlaczego to robimy.

Nowe zapisy w Polityce prywatności wynikają z konieczności dostosowania naszych działań oraz dokumentacji do nowych wymagań europejskiego Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które będzie stosowane od 25 maja 2018 r.


Informujemy jednocześnie, że nie zmieniamy niczego w aktualnych ustawieniach ani sposobie przetwarzania danych. Ulepszamy natomiast opis naszych procedur i dokładniej wyjaśniamy, jak przetwarzamy Twoje dane osobowe oraz jakie prawa przysługują naszym użytkownikom.

Zapraszamy Cię do zapoznania się ze zmienioną Polityką prywatności.

Close GDPR info

Newsletter

Aktualne informacje prosto na Twój adres e-mail

CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem i zapobiega wysyłaniu spamu.

Regionalne Centrum Kultury w Drzewicy

Facebook Regionalne Centrum Kultury w DrzewicyRSS

Polish Czech English French German Italian Russian Slovak Spanish Ukrainian Urdu

Formularz wyszukiwania

18-05-2022
Tydzień Bibliotek w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Drzewicy

Wszelkie aktywności w Tygodniu Bibliotek w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Drzewicy były związane z hasłem tegorocznej akcji Biblioteka - świat w jednym miejscu.

W poniedziałek rozpoczynający obchody święta bibliotek książnica gościła klasy II i III S.P. w Domasznie. W trakcie zajęć bibliotekarze, nauczyciele
i uczniowie próbowali znaleźć odpowiedź na pytanie czy krasnoludki są na świecie. O krasnoludkach najwięcej wie patronka roku 2022 - Maria Konopnicka. I to właśnie jej książki, szczególnie ta opowiadająca o królestwie Króla Błystka, była źródłem poznania życia i obyczajów krasnoludków. Były tańce, piosenki, a na koniec dzieci wykonały krasnoludki, które pozostawiły w bibliotece. Dzięki ich obecności biblioteczny świat stał się barwny i ciepły - wszak na krasnoludki zawsze można liczyć.

10 maja do biblioteki przybyli edukatorzy z Muzeum Tradycji Niepodległościowych z Łodzi. Dzięki warsztatom, jakie przeprowadzili, dzieci dowiedziały się, co to jest muzeum, jakie eksponaty zbiera i jak je prezentuje podczas wystaw. Dzieci rozwiązywały krzyżówki, układały puzzle, przyporządkowywały eksponaty do muzeum, które gromadzi dane okazy. Dzięki tej zabawie dzieci dowiedziały się, że jest np. muzeum domków dla lalek, chleba, ognia, dobranocek, siekier czy słoniny. Uczniowie klasy V S.P. w Drzewicy pogłębiły wiedzę na temat symboli narodowych.

Podczas warsztatów był czas na prezentację eksponatów, które dzieci przyniosły ze swoich domów – m.in. żelazka z duszą, monet, starych narzędzi. Uczestnicy zajęć próbowali odgadnąć i napisać historię eksponatów muzealnych, które przywieźli ze sobą muzealnicy. Dzieci zobaczyły wojskową menażkę, maskę przeciwgazową , niemiecki pas z kaburą i inne ciekawe przedmioty.

Mamy nadzieję, że może dzięki takim warsztatom dzieci i młodzież zainteresują się historią. Jak się okazuje ta najbliższa też jest fascynująca.

W środę do biblioteki przybyli uczniowie kl. Ia i Ib. Lekcję zdominowały prehistoryczne zwierzęta. Ogromna wiedza uczniów na temat dinozaurów zaskoczyła bibliotekarzy, a po skończonych zajęciach wszystkie książki o tych olbrzymich zwierzętach zostały wypożyczone przez uczniów. Uczestnicy zajęć odbili swoje dłonie  na kartkach papieru. Zielone palce stanowiły bazę do przygotowania ulubionych gatunków dinozaurów.

Kolejny dzień to opowieści o podróżach dalekich i tych oddalonych od domu zaledwie kilka minut jazdy rowerem. Uczestnicy rozmawiali o podróżach Neli - małej podróżniczki, Martyny Wojciechowskiej, Kazimierza Nowaka- bohatera książki „Afryka Kazika”. Nie brakło wspomnień o wakacyjnych wyprawach dzieci. Uczniowie rozwiązywali krzyżówki i łamigłówki. Chętnie malowali miejsca, które chcieliby odwiedzić. Był Paryż, Zakopane, morze i piesze wędrówki po okolicy.

W piątek bibliotekę odwiedziło ponad 200 uczniów. Uczestniczyli oni w warsztatach słowotwórczych. Gra internetowa DoMowy- rodzinne historie o słowach była pretekstem do rozmów o oryginalnych słowach i rodzinnych historiach z nimi związanymi. Uczniowie i nauczyciele dzielili się wspomnieniami o słowach, których używa się w ich domach. Było wiele śmiechu, gdy okazało się, że lazania może być lizanią, krupnik- chlupnikiem, a krówka może być mordoklejką.

Dzieci ze S.P. w Brzustowcu mogły sprawdzić swoją wiedzę rozwiązując liczne zadania logiczne przygotowane przez bibliotekarzy. Kulminacyjnym punktem Tygodnia Bibliotek było spotkanie autorskie. Gościem biblioteki była Grażyna Bąkiewicz i Paweł Wakuła. Uczniowie kl. IV - VI działających na terenie gminy Drzewica z zainteresowaniem słuchali opowieści autorki o książkach, które napisała i o tym jak wydarzenia sprzed lat są ciekawe i dlaczego warto uczyć się historii.

Młodzież kl. VI,VII i VIII ze S.P. w Drzewicy wspólnie z kolegami Ośrodka Szkoleniowo Wychowawczego w Ossie spotkała się z Pawłem Wakułą. Autor opowiadał o pracy pisarza, ale i swej drugiej pasji – rysowaniu. Nie brakło pytań, na które chętnie i wyczerpująco odpowiedział oraz zabawnych rysunków, które uzupełniały opowieści o Jagielle i bohaterach książek Pawła Wakuły.

W trakcie spotkań autorzy wybrali najlepsze prace dzieci i młodzieży biorącej udział w konkursie zorganizowanym w ramach akcji pt. „Z książką na walizkach”. Wszystkie prace można zobaczyć na wystawie.

Bibliotekarze mają nadzieję, że wydarzenia zorganizowane w Tygodniu Bibliotek w MBP w Drzewicy pokazały, że biblioteka to nie tylko miejsce, gdzie można wypożyczyć książkę. To także  miejsce, które dzięki książce daje możliwość znalezienia się w przeszłości i przyszłości, a teraźniejszość może być fascynująca.

Serdecznie dziękujemy za zaangażowanie i pomoc Dyrekcji oraz Nauczycielom zaproszonych szkół za aktywny udział w obchodach święta. Jednocześnie jest nam niezmiernie miło usłyszeć słowa uznania i podziękowania skierowane do pracowników biblioteki za poszerzanie wiedzy uczniów, wsparcie w realizacji inicjatyw czytelniczych.

Wszystkie aktualności

Copyright RCK Drzewica 2021

Created by VOBACOM