Konkurs wiedzy „Czy znasz życie i mowę swych przodków” dobiegł końca. Uczestniczyło w nim 130 osób. Były to osoby dorosłe i dzieci. Komisja konkursowa powołana przez dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Drzewicy wyłoniła zwycięzców, którymi zostali:
I miejsce - Szymon Czołczyński. Jak zaznaczył zwycięzca, uczeń klasy II S.P
w Drzewicy, zadania konkursowe rozwiązywał wspólnie ze swoimi
babciami – Panią Anną Białek i Krystyną Karkowską. Już na początku
konkursu zachęcaliśmy do takich rodzinnych poszukiwań odpowiedzi, co
w rezultacie przyniosło zwycięstwo, z którego może cieszyć się cała familia,
II miejsce - Zofia Pacan,
III miejsce - Halina Gosa,
III miejsce - Jan Dąbrowski.
Wśród osób z najwyższą liczbą zdobytych punktów znaleźli się: Renata Larenta, Julita Długosz, Julia i Joanna Kothe, Maria Kopera, Martyna Składowska, Dawid Wójcik, Lena Włodarczyk, Jadwiga Owczarska. Wszystkim serdecznie gratulujemy i dziękujemy za udział w konkursie. Nagrody można odebrać
w Bibliotece.
W sposób szczególny pragniemy podziękować również tym, którzy pomogli nam przy realizacji konkursu:
- Panu Januszowi Reszelewskiemu -Burmistrzowi Drzewicy, za wsparcie
i nagrody przeznaczone dla zwycięzców;
- Narodowemu Instytutowi Kultury i Dziedzictwa Wsi (https://nikidw.edu.pl) – partnerowi honorowemu przedsięwzięcia za pomoc
i ofiarowane nagrody;
- Tygodnikowi Opoczyńskiemu za wsparcie medialne projektu;
- Panu Marianowi Kwietniowi – świętokrzyskiemu regionaliście
i pasjonatowi kultury ludowej za pomysł, konsultacje i życzliwość;
- Paniom: Irenie Kwiecień - prezes Stowarzyszenia „Uniwersytet Trzeciego Wieku w Drzewicy”;
i Marii Wrzesień- lokalnej poetce, pasjonatce tradycji ludowych - za udział w pracach Komisji konkursowej.
Chciałabym się podzielić spostrzeżeniami na temat konkursu i atmosfery, jaka towarzyszyła temu przedsięwzięciu.
Przy oddawaniu prac uczestnicy dzielili się swymi uwagami na temat zawartych pytań , poszukiwań odpowiedzi, wspomnień wydobytych po latach.
Niektórzy „profesjonalnie” podeszli do zadania. Przychodzili do biblioteki poszukując słowników gwary, książek, które ukazywałyby życie w dawnej polskiej wsi. Dociekliwi czytelnicy odpowiedzi na niektóre pytania znaleźli w „Chłopach”, „Nad Niemnem” czy w „Młynie na Stawkach”. Niektórych chęć znalezienia odpowiedzi zaprowadziła do skansenu i muzeum.
Podkreślano, że najmilej było rozwiązywać test wspólnie z rodziną,
ze znajomymi. Był śmiech, wspomnienia, zdziwienie i niedowierzanie najmłodszych, duma starszych, że potrafili wykonywać ciężkie prace polowe mając do dyspozycji proste narzędzia. Można śmiało powiedzieć, że konkurs wzmocnił nasze relacje, nie tylko z najbliższymi, czasem trzeba było zadzwonić, spotkać się z kimś, kto „na pewno”, wie i pamięta więcej.
Jak zaznaczali czytelnicy ważne było znalezienie odpowiedzi, sprawdzenie ile się wie i pamięta z życia sprzed pół wieku, życia swojego i swoich bliskich.
Pierwsi uczestnicy rozpoczęli swoją przygodę z kulturą ludową już
w listopadzie, inni w Święta Bożego Narodzenia, podczas rodzinnych spotkań, które były znakomitą okazją do pogawędek. Rozwiązywanie zadań było łatwiejsze, gdy można było pytania skonsultować z kimś, kto pamięta dawne życie na wsi. Wszak od dawna wiadomo, że w rodzinie siła.
Dla bibliotekarzy, ale i dla autora pytań to ogromna radość, że konkurs wzbudził takie zainteresowanie, zaangażował całe pokolenia i zbliżył ich do siebie. W czasie poszukiwań okazało się, że dawna wieś ożyła, wróciła we wspomnieniach, w smaku chleba, który piekła mama, w śpiewie wieczornym po ciężkiej pracy, w modlitwie ojca, w zabawach dzieci, w dywanie utkanym przez mamę na krosnach, w kolorowej opoczyńskiej zapasce, którą jeszcze można zobaczyć w procesji. Garść pamiątek z przeszłości. Wiele osób docenia nadal wartość tamtego życia, które warto przekazać młodemu pokoleniu.
Bezcenne jest zainteresowanie najmłodszych uczestników konkursu, ich chęć poznania być może wiejskich korzeni rodziców, dziadków. Jan Paweł II mówił, że przyszłość należy do młodych. Znając przeszłość będą mogli z niej czerpać to, co najlepsze dla ich rozwoju.
Konkurs pokazał także, jak zmienił się świat, życie, język, kultura. Warto ten świat ocalić od zapomnienia - myślę , że w jakimś stopniu nam się to udało.
Urszula Kalużna- dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Drzewicy