Miejska Biblioteka Publiczna w Drzewicy wzięła udział w VI edycji ogólnopolskiej akcji NOC BIBLIOTEK, która odbyła się 10 października 2020 r., Tegoroczna akcja przebiegała pod hasłem ,,Klimat na czytanie”- w Drzewicy był to ” Zdrowy klimat na czytanie”.
Obchody święta zaczęły się już właściwie w piątek 9 października. Wtedy
w ramach Nocy Bibliotek wyświetlono w kinie Regionalnego Centrum Kultury
w Drzewicy film ,,Jakub, Mimmi i gadające psy” dla uczniów klas I-III Szkoły Podstawowej im. Polskich Olimpijczyków w Drzewicy. Inne placówki edukacyjne z terenu gminy, ze względu na pandemię zorganizowały seanse filmowe
na terenie szkoły, a biblioteka udostępniła bezpłatny dostęp do linku z filmem. 12 października 2020 zorganizowano seans dla wszystkich chętnych.
Z zaproszenia skorzystali rodzice z dziećmi oraz wychowankowie Specjalnego Ośrodka Szkolno- Wychowawczego w Przysusze.
Bibliotekarze spotkali się z uczniami i wychowawcą klasy III b Szkoły Podstawowej im. Polskich Olimpijczyków w Drzewicy, aby razem spędzić sobotnie popołudnie i wieczór. Po krótkim powitaniu i zapoznaniu z ideą Nocy Bibliotek przeczytano wiersz J. Cygana pt.: ,,Klimat na czytanie” będący swoistym hymnem inaugurującym imprezę. A potem już tylko zabawy, konkursy, filmy…Wszyscy obecni integrowali się przy znanych zabawach (,,pomidor”, ,,ciepło-zimno”, kalambury).
Od wielu lat biblioteka współpracuje z Polskim Stowarzyszeniem Diabetyków -Kołem w Drzewicy. Stąd nie przypadkiem skupiono się na cukrzycy-chorobie XXI wieku. Pan Michał Pomykała (wiceprzewodniczący Powiatowej Społecznej Rady ds. Osób Niepełnosprawnych działającej przy Starostwie Powiatowym
w Opocznie oraz członek Zarządu Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków –Koło
w Drzewicy) wygłosił krótką prelekcję o działalności PSD Koło w Drzewicy. Przedstawił uczestnikom film: ,, Cukrzyca- przewodnik dla rówieśników”, który przybliża chorobę i zwraca uwagę na właściwą pomoc w razie hiperglikemii lub hipoglikemii. Podobną tematykę przedstawia bajka terapeutyczna
A. Chmielewskiej pt.:,,Cukiereczek”. W sposób właściwy i dostosowany do wieku młodych odbiorców przybliża tę podstępną chorobę. Historia Marka jest inspiracją dla dzieci chorych na cukrzycę, aby miały możliwość aktywnego korzystania z życia. Wprowadza dzieci w świat rówieśnika z cukrzycą, pomaga poznać i zaakceptować inność. Uważni słuchacze mogli sprawdzić swoją wiedzę na temat choroby w konkursie z nagrodami. Bardzo atrakcyjną formą wprowadzania zdrowych nawyków u dzieci okazało się przygotowanie kolorowych surówek z warzyw. Warto zauważyć, że wspólne przyrządzanie dań i degustowanie potraw świetnie rozwija współpracę w grupie i jest okazją do lepszego poznania się dzieci.
Jak ważna jest wiara we własne możliwości dla każdego człowieka dzieci mogły się przekonać oglądając film na podstawie książki Margarett Borroughdame pt.:
,, Pan Cylinderek”. Film opowiada o budowaniu zdrowego poczucia własnej wartości oraz o tym jak lubić siebie samego z różnymi wadami. Dlatego zwrócono uwagę na dobroczynny wpływ literatury, pomagający budować pozytywny obraz siebie i świata, utrzymać równowagę emocjonalną, kreatywnie wypełniać wolny czas. Aby umilić dzieciom seans, nie mogło zabraknąć przekąsek, oczywiście zdrowych. Miłym akcentem na zakończenie imprezy było rozdanie drobnych upominków wszystkim świętującym dzieciom.
Podczas Nocy Bibliotek można było założyć kartę czytelniczą i wypożyczyć interesujące młodych ludzi pozycje. Bibliotekarze mają nadzieję, że nowi czytelnicy będą regularnie odwiedzać bibliotekę.
Uśmiechy na twarzach dzieci z którymi spotkali się pracownicy biblioteki jak
i tych, którzy obejrzeli film „Jakub, Mimmi i gadające psy” świadczyły o tym, że imprezę należy zaliczyć do udanych.