Na przełomie września i października planujemy zorganizować bezpłatny spektakl teatralny pt.
„Ostatni sen Eugenii / Eugenias letzter Traum”.
Spektakl jest przeznaczony dla widzów od 16. roku życia.
Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc prosimy grupy szkolne o wcześniejsze zgłoszenie chęci udziału.
"Ostatni sen Eugenii / Eugenias letzter Traum" to spektakl o obozie na ul. Przemysłowej w Łodzi (Polen-Jugendverwahrlager der Sicherheitspolizei in Litzmannstadt), który funkcjonował od grudnia 1942 do stycznia 1945 roku na terenie łódzkiego getta. Główną osią spektaklu jest postać Eugenii Pol vel Genowefy Pohl - wachmanki obozu. Jej dwoista natura, totalne wyparcie swoich zbrodni, jej wersja zdarzeń w zderzeniu ze wspomnieniami więźniów opisujących Pohl jako wyjątkowo okrutną sadystkę, stała się punktem wyjścia do teatralnych poszukiwań . Twórcy pragną zadać pytania dotyczące historii i jej związku z teraźniejszością, mechanizmów pamięci, niepamięci i wyparcia, odwiecznych dylematów granic dobra i zła, związku kata i ofiary.
Twórcy spektaklu:
Pomysł i realizacja: Fundacja Gra/nice
Reżyseria: Dorota Abbe
Tekst: Kuba Kapral
Scenografia: Grupa Mixer
Muzyka: Grzegorz Mazoń
Choreografia: Ilona Gumowska
Obsada: Łukasz Batko, Masza Lesiak-Batko, Żaneta Małkowska, Piotr Mokrzycki
Czas trwania spektaklu: około 70 min (bez przerwy)
Czas trwania spotkania z edukatorem i artystami po prezentacji spektaklu: około 45 min.
Spotkanie dot. historii Obozu przy ul. Przemysłowej poprowadzi Michał Adamiak - absolwent historii na Uniwersytecie Łódzkim, edukator Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi.
Obóz przy ul. Przemysłowej – powstały w grudniu 1942 roku niemiecki obóz pracy dla polskich dzieci był jednym z najstraszliwszych miejsc na wojennej mapie Łodzi i getta łódzkiego. Obóz istniał do wyzwolenia Łodzi- stycznia 1945 roku, przez jego mury przeszło około 3000 dzieci Łodzi i innych rejonów Polski. W murach obozu zamknięta jest historia wojennego barbarzyństwa oraz powojennej traumy, która zmusza do refleksji nad dobrem, złem oraz człowieczeństwem.
Trailer: https://youtu.be/IMNROPKbj18