REGULAMIN
XVII KONKURSU NA PLASTYKĘ ZDOBNICZO – OBRZĘDOWĄ POWIATU OPOCZYŃSKIEGO
– Opoczno 2015 –
I. Organizatorzy:
1. Główny organizator: Powiat Opoczyński.
2. Współorganizatorzy:
- Regionalne Centrum Kultury w Drzewicy,
- Muzeum Regionalne w Opocznie,
- Miejski Dom Kultury im. T. Sygietyńskiego w Opocznie,
- Bielowickie Stowarzyszenie Twórców i Przyjaciół Kultury Ludowej w Bielowicach.
II. Cele konkursu:
- kultywowanie tradycji wykonywania przedmiotów z zakresu tradycyjnej plastyki zdobniczej i obrzędowej,
- wyszukiwanie nowych twórców i zachęcanie ich do uprawiania ludowej wytwórczości,
- aktywizacja twórców ludowych w zakresie plastyki zdobniczo – obrzędowej,
- monitorowanie i aktualizowanie wykazu twórców w poszczególnych dyscyplinach tradycyjnej plastyki regionu opoczyńskiego,
- wymiana doświadczeń i umiejętności wśród twórców uczestniczących w warsztatach.
III.Organizacja konkursu:
- Konkurs przeprowadzony będzie w formie dwudniowych warsztatów wytwórczości ludowej.
- Zgłoszenie do konkursu jest jednocześnie zgłoszeniem do udziału w warsztatach oraz wyrażeniem zgody na wszystkie zapisy niniejszego regulaminu.
- Twórca zgłasza udział do biura organizacyjnego w wybrany przez siebie sposób np. osobiście, telefonicznie, pisemnie lub e-mailowo.
- Spośród trzech zaproponowanych dziedzin wytwórczości, twórca może zgłosić udział w jednej lub dwóch dziedzinach.
- Podczas warsztatów uczestnik wykonuje część prac konkursowych w każdej z dziedzin będących przedmiotem konkursu, do których zgłosi udział.
- Twórcy zobowiązani są do wykończenia prac rozpoczętych podczas warsztatów.
- Materiały, niezbędne do wykonania prac, zapewnia sobie każdy twórca.
- Organizatorzy zastrzegają sobie prawo do umożliwienia uczniom ze szkół obejrzenia procesu twórczego wytworów artystycznych, powstających w trakcie warsztatów.
- Każda dziedzina, stanowiąca przedmiot konkursu, oceniana będzie oddzielnie.
- Twórca ludowy przekazuje prace konkursowe do celów wystawienniczych i reklamowych, w ilości określonej w dalszej części regulaminu (pkt V. Warunki uczestnictwa).
- W tej edycji konkursu warsztaty, podsumowanie i wręczenie nagród oraz wystawa pokonkursowa prac odbędą się w Regionalnym Centrum Kultury w Drzewicy.
- Twórcy ludowi będą mieli możliwość dojazdu autokarem na warsztaty i powrotu z nich, jeżeli liczba chętnych będzie powyżej 6 osób. Autokar będzie zatrzymywał się w jednym wyznaczonym miejscu, najdogodniejszym dla danej miejscowości.
- Chęć skorzystania z dowozu twórcy zgłaszają do organizatora równocześnie ze zgłoszeniem udziału w konkursie.
IV.Przedmiot konkursu:
Twórcy zgłaszają do udziału w konkursie wykonanie prac w jednej lub dwóch dziedzinach z trzech do wyboru:
- tradycyjne pisanki opoczyńskie, wykonane techniką batikową, nawiązujące swym wzornictwem do regionu opoczyńskiego,
- palmy wielkanocne,
- kwiaty wpisane w tradycję opoczyńskiej plastyki papierowej.
V.Warunki uczestnictwa:
- W konkursie mogą wziąć udział twórcy ludowi z powiatu opoczyńskiego, którzy ukończyli 18 lat.
- Każdy twórca składa do oceny:
- para rózg (dwie rózgi) i dwie koronki lub dwie girlandy – po jednej sztuce wykonanej na warsztatach, lub
- dwie koronki i dwie girlandy – po jednej sztuce wykonanej na warsztatach.
- Prace konkursowe, wykonane podczas warsztatów, nie podlegają zwrotowi i wykorzystane zostaną przez Powiat Opoczyński do celów reklamowych.
- Prace konkursowe, dostarczone w celach wystawienniczych, podlegają zwrotowi po zakończeniu wystawy pokonkursowej. Prace te składane są w dniu rozpoczęcia
- warsztatów na ręce Dyrektora Regionalnego Centrum Kultury w Drzewicy. Twórca przekazuje prace opakowane w sposób, który pozwoli na ich bezpieczne transportowanie.
- Za zwrot prac po konkursie oraz za prace zniszczone i zagubione odpowiada placówka, w której odbywa się podsumowanie konkursu i wystawa pokonkursowa.
- Każda praca winna posiadać identyfikator zawierający dane twórcy: imię i nazwisko, rok urodzenia, adres uczestnika wraz z kodem pocztowym, nr telefonu kontaktowego.
- Po odbiór nagrody twórcy zgłaszają się osobiście w dniu podsumowania Konkursu. W wyjątkowych przypadkach nagrodę można odebrać w nieprzekraczalnym terminie do 27 marca 2015 r. w Muzeum Regionalnym w Opocznie, Plac Zamkowy 1, po uprzednim zawiadomieniu telefonicznym (tel. 44/755 23 19).
VI. Ocena prac:
Ocenie podlegać będą wszystkie prace złożone na konkurs, jednak przy ocenie szczególnie ważne będą prace wykonane podczas warsztatów i to one oceniane będą najwyżej. W skład Komisji Konkursowej wchodzić będą etnograf oraz przedstawiciele organizatorów. Członkowie Komisji będą uczestniczyć w warsztatach, jako obserwatorzy i oceniać prace twórców według następujących kryteriów:
- zgodność z tradycją regionu opoczyńskiego w zakresie: formy, materiału i kolorystyki,
- umiejętności techniczne zaprezentowane na warsztatach,
- poziom wykonania wszystkich prac.
Wysokości oraz ilości nagród ustala Komisja Konkursowa. Komisja może pozostawić bez oceny prace wykonane techniką niezwiązaną z regionem opoczyńskim lub jeżeli twórca nie doprowadzi do efektu końcowego prac rozpoczętych podczas warsztatów. Decyzje Komisji są ostateczne, niepodważalne i nie podlegają zaskarżeniu do sądu.
VII.Terminy:
Zgłoszenie udziału w konkursie odbywa się w sposób wybrany przez twórcę np.: listownie lub telefonicznie, lub e-mailowo, lub osobiście najpóźniej do 27 lutego 2014 r. w biurze organizacyjnym, w godz. 800 – 1500. Osobą do kontaktu jest p. Elżbieta Kossowska-Majkut.
Biuro organizacyjne konkursu:
Wydział Oświaty i Funduszy Unijnych Starostwa Powiatowego w Opocznie, ul. Rolna 6, pokój 205, II piętro, tel. 44 / 736 15 51 w. 27, e-mail: e.kossowska@opocznopowiat.pl .
Warsztaty odbędą się w dniach: - 11 - 12 marca 2013 r. w godz. 900 do 1700 w Regionalnym Centrum Kultury w Drzewicy, ul. Stawowa 27 a.
Uroczystość podsumowania Konkursu i wręczenie nagród odbędzie się w dniu 19 marca 2015 r. o godz. 1100 w Regionalnym Centrum Kultury w Drzewicy, ul. Stawowa 27 a.